Červená veža

 In 10 opustených miest v okolí Piešťan

Ešte pred pár rokmi bola obľúbeným miestom Piešťancov, turistov i kúpeľných hostí rozhľadňa Červená veža s lesoparkom na Rádiovom vŕšku. Zo sveta zmizla na začiatku 90. rokov, keď pod zámienkou rekonštrukcie bol tento historický objekt čiastočne zdemolovaný. Dnes po architektonickom skvoste Gejzu Gerendaya zostalo len akési neforemné betónové čudo.

foto1

Autorom projektu vyhliadkovej veže s reštauráciou na Rádiovom vŕšku bol v Piešťanoch žijúci architekt Gejza Gerenday. Rozhľadňa nesúca názov Červená veža sa stala už po svojom otvorení v roku 1929 populárnym miestom medzi obyvateľmi i návštevníkmi mesta.

Svoje meno získala vďaka červeno-bielej fasáde. Okrem vyhliadkových terás na mesto v nej bola umiestnená aj reštaurácia s vychýrenou kuchyňou. V lete sa v nej usporadúvali tanečné zábavy a diskotéky, v zime bola útočiskom premrznutých turistov.

Rozhľadňa s reštauráciou bola viditeľná z Krajinského mosta i od Váhu. Pravidelne sa totiž v jej okolí zrezávali a ošetrovali stromy vysadené ešte za Winterovcov. Dnes sa vôkol neforemného betónového čuda, ktoré nahradilo ladnú vyhliadkovú vežu, rozkladá neudržiavaný lesopark. Nkto sa oň nestará – polámané konáre, vyváľané stromy a množstvo neporiadku charakterizuje tento kopec. Je hanbou, ako sme sa nechali pripraviť o vzácny kus histórie a ešte väčšou, že nás to ani netrápi.