Tomáš Žemla
Tomáš ŽemľaTomáš vyštudoval Strednú odbornú školu v Kalnej nad Hronom, odbor Propagácia a reklama. Vysokú školu absolvoval v Nitre.

Tomáš vyštudoval Strednú odbornú školu v Kalnej nad Hronom, odbor Propagácia a reklama. Vysokú školu absolvoval v Nitre. Diplomoval v ateliéri maľby u Mgr. Art. Jozefa Bausa. Jeho najväčším učiteľom bol akademický sochár Viliam Loviška. Vo veku 23 rokov, po ukončení štúdia na Univerzite Konštantína Filozofa, začal svoju profesionálnu kariéru. V súčasnosti sa jeho vek blíži k 30. rokom. Oficiálne uvádza ako svoje bydlisko dedinku Žlkovce neďaleko Hlohovca. Prednedávnom sa oženil a so svojou manželkou býva v Hlohovci.

Ak Vás zaujala jeho tvorba, tak môžete kliknúť na webovú stránku a pozrieť si v galérii niektoré z jeho diel.

www.tomaszemla.com

Od utorka 19. marca sa v piešťanskej galérii Fontána koná výstava mladého maliara Tomáša Žemlu. Výstava potrvá do 7. apríla. Diela umelca môžete vidieť od utorka do nedele v časoch otváracích hodín galérie. Vstupné je zdarma. Prinášame vám rozhovor s mladým maliarom o jeho začiatkoch, námetoch, ale aj o ideách, ktoré chce Tomáš priblížiť  prostredníctvom svojich obrazov.

Od koľkých rokov sa venujete výtvarnému umeniu?

Študijné roky nepovažujem za čas, ktorý je nutné uvádzať ako umelecká tvorba, ale je akýmsi tréningom a prípravou na čas venujúci sa umeniu. Keď to beriem čisto z pohľadu štúdia, tak to bude od 3. ročníka na základnej škole.

Do akého umeleckého smeru by ste zaradili svoju tvorbu?

V modernom umení sa umenie neškatuľkuje. Všetky možné prúdy, ktoré obsahujú či už lyricko – abstraktné prvky, alebo realisticko – imaginatívne, či hyperraelistické sa medzi sebou miešajú a nevytvárajú žiadne väčšie zoskupenia. Teda ani ja sám nikam nepatrím, ale žijem tu a teraz. Podľa tejto definície by som mal patriť do súčasného umenia.

Čo je námetom pre vaše diela?

Počas šesť ročného obdobia, cez ktoré sa moja tvorba po štúdiách profesionalizovala, som mal niekoľko období, v ktorých ma vždy inšpirovalo niečo iné. Najprv to boli INVARIANTY, následne ŠATKY, a teraz sú tu hlavne POLIA a téma: NA STOLE. Názvy hovoria za všetko. Najsilnejší impulz je pre mňa slovenská výšivka a to hlavne tá, ktorá je z okolia môjho narodenia. Vyrastal som v rodine, kde moja babka s prababkou boli výšivkárkami.

Čo Vás viedlo k tomu, že ste začal maľovať?

Asi pocit vyjadriť niečo zo svojho vnútra, môj názor. Každý ma talent na niečo iné. Niektorí majú talent a možnosť sa vyjadriť v literárnej podobe, divadelnej alebo výtvarnej. Ja sa snažím vyjadriť v obrazovej, teda výtvarnej. Pre mňa je to pocit sebaprezentovania, hlavne cit k tvorbe samotnej ako snahu vytvoriť niečo nové, neopakovateľné a originálne.

Kto Vás k maliarstvu priviedol?

Už ani neviem, kedy prišli prvé podnety. Je dosť možné, že prvé podnety prišli po tom, ako som sledoval cez prázdniny svojho uja Ľuba, ako maľuje svoje obrazy. Síce je misijný brat a nikdy sa profesionálne umeniu nevenoval, ale ako prvý ma k tomu priviedol práve on.

Čo chcete svojou tvorbou povedať divákovi?

Myslím si, že to beriem z iného konca. Divákovi chcem ponúknuť môj pohľad na svet, či na veci a krásy v ňom. Pre mňa je dôležité, aby ma ľudia v nejakej rovine pochopili, ale zároveň im dávam priestor, aby si našli vlastnú cestu, či príbeh k mojim dielam. Príroda je pre mňa veľmi dôležitá nielen pre tvorbu, ale aj pre môj život zároveň. Inšpiruje ma krásne ženské telo, to je asi najkrajšie, čo nám Boh na svete dal.

Koľko času Vám zaberie vytvorenie jedného obrazu?

Proces, ako vzniká dielo je veľmi zložitý. Najprv mi napadne myšlienka, potom dlho nad ňou premýšľam. Následne si v mysli namodelujem celý obraz a odvtedy ho mám navždy v hlave. Potom musím vytvoriť skice, alebo si nafotiť jednotlivé komponenty, ktoré mi poslúžia ako model. Ak je toto všetko pripravené začínam s maľbou. Vždy záleží na zložitosti, veľkosti a rôznych iných faktorov samotného obrazu. Niekedy sa čas vytvorenia vyšplhá na mesiace. Takýmto spôsoboch robím na viacerých obrazoch naraz alebo v sériách, čiže vtedy sa čas stáva relatívny. V poslednom čase som si zvolil vlastnú techniku, ktorú zdokonaľujem a volá sa čiarkovanie. To je časovo ešte náročnejšie.

Boli už Vaše diela niekedy vystavované?

Áno. Mám za sebou už viacero vlastných, či spoločných výstav. Spomeniem Krakow, Bratislava – galéria Byzant a galéria Guba. Ďalšie výstavy boli v Suchej nad Parnou vo vinárstve Terra Parna, v renesančnom kaštieli v Galante, v galérii UIC v Starej Bystrici. Aktuálne vystavujem svoju tvorbu v piešťanskej galérii Fontána. V lete chystám veľkú výstavu v Slovinskom pobrežnom meste Izola.

Máte skúsenosti aj zo zahraničných maliarskych súťaži?

Zúčastnil som sa dvoch medzinárodných umeleckých súťaží pre profesionálnych umelcov, v ktorých som postúpil do finálového výberu. Jednalo sa o medzinárodné bienále umenia v Santorini (Grécko) a medzinárodné trienále kresby vo Wroclawy (Poľsko).